Астрономія. Дитяча енциклопедія. Отсутствует. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Книги для детей: прочее
Год издания: 2005
isbn:
Скачать книгу
я навколо нас. Офіційна наука не визнає цього вчення і називає його псевдонаукою.

      Залишимо цю суперечку людям, які в ній вбачають хоч якийсь сенс. Ми ж можемо сказати тільки одне: Всесвіт дійсно здатний вплинути на кожного з нас. Але не тим, як розташовані зорі або планети під час нашого народження, а тим, що вони там просто є!

      Коли б ви не почали читати цю книгу, погляньте на зоряне небо над вашою головою – і воно допоможе вам звернути увагу на світ, що вас оточує! Зробіть це саме сьогодні. Коли сяде Сонце, вийдіть на вулицю і підніміть очі догори, у безкрайнє зоряне небо. Що ви бачите? Десятки, сотні, тисячі сяючих діамантів, що купами розкинуті чорною оксамитовою гладдю нічного неба! Шалений безлад, вражаючий безлад. І цей Великий Безлад, що створила Природа, кличе нас у глибини своїх таємниць.

      Кульове зоряне скупчення М2 в сузір’ї Водолія

      Коли дивишся на цю величну картину Всесвіту, десь углибині народжується думка: яким продуманим повинен бути план, щоб увесь цей Великий Безлад не розпався! Коли розумієш, що на безмежно малій частинці Всесвіту народилася та розігрується багатовікова історія життя, виникає питання: як це трапилося? Невже раптом?

      І ось ми вже запитуємо себе про найголовніше: а яке саме моє місце у цьому Всесвіті?

      Астрономія – це наука великих чисел, це царство великих розмірів та великих відстаней. Навіть Сонце ми бачимо таким, яким воно було понад вісім хвилин тому. Від найближчої до нас зірки – Проксими Центавра – світло подорожує до нас понад чотири роки. Для того, щоб дістатися до межі Всесвіту, який ми маємо змогу спостерігати, світлу знадобиться 12 мільярдів років! І ми не маємо жодного способу чи приладу, щоби придивитись і побачити, що відбувається десь там саме зараз.

      Колись було сказано: «Людина, що не знає свого минулого, не має майбутнього». Астрономія – це наука про минуле. Тож пізнаймо її, щоб впевнено будувати наше майбутнє!

      Успіхів вам і чистого неба!

      Роздiл I

      Погляд із середини

      Десь там далеко щось надзвичайне чекає на те, щоб бути вивченим.

К. Саган

      Вивчити все – неможливо. Мабуть, це вже зрозумів кожен із вас. Але ж це не значить, що ми не можемо знати багато. Можливості нашого мозку майже необмежені – недарма вчені кажуть, що ми використовуємо їх лише на 3–5 відсотків. Тож як бути?

      Звичайно, щоб пояснити якусь закономірність, цікавий факт, не обов’язково треба щось вивчати напам’ять: можна просто замислитись і спробувати зрозуміти, чому все виходить саме так, а не інакше. І астрономія – наука про минуле – надає нам таку можливість: спостерігати і розуміти.

      Давайте зробимо цей крок. Пильний і допитливий – погляд із середини.

      Відкриваючи Всесвіт

      Як істина – єдина, а правда для кожної людини – своя, так і у кожного з вас буде свій Всесвіт. І уявляти його кожен з вас буде по-своєму. Але ж давайте проведемо невеличку екскурсію, щоб зрозуміти, як збудований наш Всесвіт, із чого він складається і де ми з вами в ньому розташовані.

      Кількість зірок у Всесвіті перевищує кількість піщинок на всіх пляжах Землі

      Якщо ви уважно поспостерігаєте за небом, то, напевне, зрозумієте, чому багато століть наші предки вважали Землю центром Всесвіту. Неважко побачити, що й насправді все на зоряному небі нібито рухається навколо нас. Але ж нині ми точно знаємо, що це не так. Наша Земля – усього лише одна з дев’яти великих планет Сонячної системи, що обертаються майже круговими орбітами навколо центральної зірки – Сонця. Остання, в свою чергу, є всього лише посередньою зорею, яких у Всесвіті мільйони і мільярди.

      Історичний шлях, який пройшло людство протягом багатьох віків до розуміння саме цієї загальновизнаної тепер моделі, був довгим і тяжким. Він складався з відданості та інтелектуальних зусиль тисяч людей – учених, філософів тощо. Ми ще неодноразово побачимо, як їхні відкриття часом буквально перевертали догори ногами людське світосприйняття та погляди на Всесвіт.

      То ж який він, цей Всесвіт, котрий ми маємо змогу розуміти завдяки всім цим людям? Яке наше місце у ньому? Яка наша справжня космічна адреса?

      Як ми вже згадували трохи вище, Земля – це планета: помірно великий об’єкт, що рухається своєю власною орбітою навколо зірки (в нашому випадку ця зірка – Сонце). Разом з нашою планетою ми входимо до ансамблю 9 великих планет, більш ніж 50 їхніх супутників, а також сотень тисяч малих планет – астероїдів, – комет та інших малих тіл. Увесь цей комплекс ми називаємо Сонячною системою.

      Земля – частина складної багаторівневої системи, ім’я якій – Всесвіт

      Фрагмент Молочного Шляху на небі Землі

      Сонце – це звичайнісінька зірка, саме така, як багато зірок на небосхилі, які ми бачимо кожного вечора. Воно, як і всі зорі, що ми маємо змогу спостерігати неозброєним