Из књиге Тихомирова А.Е. и Тихомирове М. А., Наука о бајкама 2. "Ридеро", Екатеринбург, 2021
Прича са научним коментарима. Научни коментари у заградама.
Морски цар и Василиса Премудраја
За тридевет земље, у тридесетој држави је живео цар са царицом; нису имали деце. (За тридевет земље у древном рачуну по деветкама: тридевет двадесет седам, тридесет тридесет, исто тако и двадесети празници 12 главних православних празника по старом руском рачуну, упоредите са немачким бројним, који се читају са последње цифре). Цар је отишао по страним земљама, по далеким странама; дуго времена није био кући; тада му је родила царица сина, Ивава-царевича, а цар о томе не зна.
Почео је да држи пут у своју државу, почео је да се приближава својој земљи, а дан је био врућ-врућ, сунце је пекло! И на њега је напала велика жеђ; шта год дати, само да пије воду! Осврнуо се око себе и види недалеко Велико језеро; дошао је до језера, плакао са коња, прилегао на стомак и прогутао студену воду. Пије и не осећа невоље; а цар морски га је ухватио за браду. (Цар морски је највероватније вођа или свештеник који чува своје поседе).
– Пусти то! – Цар тражи.
– Не пуштам, не усуђуј се пити без мог знања! (Говоре исти језик).
– Шта хоћеш узми откуп – само пусти!
– Хајде нешто што не знаш код куће.
Краљ је помислио-помислио-шта не зна код куће? Изгледа да све зна, све му је вођено, и пристао је. Покушао је-нико не држи браду; устао је са земље, сео на коња и одвезао се.
Ево долази кући, царица га среће са царевичем, тако радосна; а он је, како је сазнао за своје слатко дете, тако се поплавио горким сузама. Рекао је царици како и шта је било са њим, плакали су заједно,али не можете ништа да радите, нећете поправити сузе.
Почели су да живе на стари начин; а царевич расте за себе да расте, као тесто на опари не по данима, већ по сатима, и одрастао је велики.
"Колико год да држите за себе", мисли цар, " а потребно је дати: дело је неизбежно! Узео је Ивана царевића за руку, довео га директно до језера.
"Потражите овде", каже, " Мој прстен; случајно сам јуче пао.
Оставио је једног царевича, а сам се окренуо кући. Царевич је почео да тражи прстен, иде по обали, и улази му у сусрет стара дама.
Где идеш, Иван Царевић?
– Одвуци се, не дођи, стара вештица! И без тебе је досадно. (Вештица – од" вештице " – знати, упоредити – вештице – од санскрта дословно – свето знање. Према сујеверним представама које се враћају у паганство, жена вештица, која је, захваљујући тајним везама са "нечистом силом", наводно способна да нанесе несрећу људима, штети животињама. Према народним веровањима, вештица служи ђаволу. У средњем веку црквена инквизиција је прогонила и јавно истребила жене осумњичене за врачање).
– Па, остани са богом!
И стара дама је отишла у страну.
А